Isnin, 30 Julai 2018

OBJEKTIF

OBJEKTIF


Kaedah Pengajaran Pendidikan Islam mengajar kami untuk membina Rancangan Pengajaran Harian, Mingguan dan Tahunan.

Sebagai seorang guru profesional, Rancangan Pengajaran Harian perlu disediakan sebelum sesuatu pengajaran dilaksanakan. Apabila seseorang guru dapat membina Rancangan Pengajaran Harian, bermakna beliau telah menguasai isi kandungan, kaedah pengajaran dan dapat meramalkan iklim bilik darjah yang akan dihadapinya.

Kejayaan sesuatu pengajaran yang disampaikan oleh guru di dalam kelas bergantung sepenuhnya kepada kebijaksanaan guru untuk membuat perancangan dan persediaan rapi sebelum memulakan sesi pengajaran.

RANCANGAN PEMBELAJARAN MINGGUAN

RANCANGAN PEMBELAJARAN MINGGUAN

BIL
TAJUK
KEMAHIRAN
AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN
BAHAN BANTU MENGAJAR
1
ASASU ADDIN (AGAMA)
1.1     Rukun islam
1.2     Rukun iman
1.3     Ihsan

Mendengar
Menghafal
Menulis

Aktiviti bercerita bersama pelajar
LCD
Lembaran Kerja
2
AQO’IDUL IMAN
2.1  Pengertian aqo’idul iman
2.2  Perkara yang terkandung didalam aqo’idul iman
Membaca
Mendengar
memahami
Perbincangan bersama murid tentang aqo’idul iman
Papan putih
Buku Teks
Nota Ringkas
3
BAHAGIAN HUKUM
3.1  Pengertian hukum
3.2  Bahagian hukum
Mendengar
Membaca
Menaakul
Perbincangan bersama murid tentang hukum-hukum
Papan putih
Buku Teks
Lembaran Kerja
4
MAKRIFATULLAH
4.1  Pengertian makrifatullah
4.2  Perkara-perkara yang dikehendaki mengenal Allah
Mendengar
Menulis
menghafal
Menulis nota tentang makrifatullah
Buku Teks
Nota Ringkas
Lembaran Kerja
5
TAQLID
5.1  Pengertian Taqlid
5.2  Bahagian Taqlid
5.3  Hukum Taqlid
Mendengar
Menulis
Berkomunikasi
Bercerita tentang taqlid, bahagian dan hukum-hukumnya
Kertas mahjong
Nota kaki
Buku Latihan
6
SIFAT-SIFAT YANG WAJIB BAGI ALLAH
6.1  Dalil Aqli dan Naqli
       Sifat- sifat yang wajib bagi Allah
Membaca
Menulis
Mendengar
Menaakul
Bercerita dan menyuruh murid menghafaz tentang sifat wajib bagi Allah
Kad Imbasan
Edaran Nota
Latihan
7
SIFAT-SIFAT YANG MUSTAHIL BAGI ALLAH
7.1  Pengertian
Membaca
Menghafal
Menulis
Bercerita dan menyuruh murid menghafaz tentang sifat mustahil bagi Allah
Kad Imbasan
Edaran Nota
Latihan
8
SIFAT-SIFAT YANG HARUS PADA ALLAH
8.1  Dalil Aqli sifat yang harus pada Allah
8.2  Dalil Naqli sifat yang harus pada Allah
Membaca
Mendengar
Menulis
Menaakul

Bercerita dan menyuruh murid menghafaz tentang sifat mustahil bagi Allah
Kad Imbasan
Edaran Nota
Latihan
9
BAHAGIN SIFAT-SIFAT YANG WAJIB BAGI ALLAH
9.1  Sifat Nafsiah
9.2  Sifat Salbiah
Membaca
Menulis
Mendengar

Menulis tentang sifat wajib bagi Allah
Buku teks
LCD
Buku Latihan
10
BAHAGIAN SIFAT-SIFAT YANG WAJIB BAGI ALLAH
10.1 Sifat Ma’ani
10.2 Sifat Ma’nawiyah
Membaca
Mendengar
Menulis
Menulis tentang Sifat Wajib Bagi Allah
Buku teks
LCD
Buku Latihan



Ahad, 29 Julai 2018

MIKROTEACHING

PENGAJARAN MIKRO

Suatu pengajaran pendek, mengandungi sekurang-kurangnya satu kemahiran, dilakukan antara lima hingga lima belas minit.

TUJUAN MIKROTEACHING


  •  Memberikan pengalaman belajar latihan pengetahuan asas mengajar secara terpisah
  •  Calon guru dapat mengembangkan potensi mengajar sebelum mereka kesekolah kekelas yang sebenarnya.
  •   Memberikan persediaan bagi calon guru untuk mendapatkan bermacam-macam pengalaman asas mengajar serta memahami bagaimana kemahiran asas.
  •   Meminta kemahiran guru secara praktik teori pengajaran dalam suatu situasi yang terkawal.
  • Membuat perbincangan, analisis dan penilaian.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENGENALAN

Merupakan satu dokumen rasmi penting kepada seorang guru professional yang perlu disediakan sebelum sesuatu pengajaran dilaksanakan.


DEFINISI


           
Penulisan tentang kaedah pelaksanaan proses pengajaran dan pembelajaran bagi satu matapelajaran pada sesuatu hari tertentu menggunakan format-format yang telah ditetapkan.


KEPENTINGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

A  Merancang pengajaran guru dan pembelajaran murid dengan teliti agar menepati sukatan pengajaran yang ditetapkan.

A Menggunakan masa pengajaran, secara optimum.

A  Menyediakan satu siri aktiviti untuk membantu murid

A  Mencapai hasil pembelajaran, meningkatkan kemahiran yang dikehendaki, menerap nilai-nilai murni dan progress penilaian yang terancang.

A  Persediaan mengajar juga dapat membantu guru mengingati isi pelajaran yang hendak disampaikan tanpa sebarang keraguan.

A  Menyediakan Bahan Bantu Mengajar dan strategi, kaedah dan teknik pengajaran yang perlu untuk menyampaikan sesuatu isi pelajaran dengan berkesan sesuai dengan tahap kemahiran murid.

A  Mengembangkan langkah aktiviti pengajaran secara lancar, tersusun dan sistematik.

A  Guru dapat meramal situasi didalam kelas, seterusnya membuat persediaan langkah-langkah untuk mengatasi masalah.

A  Meningkatkan keyakinan diri guru semasa proses pengajaran berlangsung.

A  Memberi peluang kepada guru pengganti mengambil alih tugas pengajaran dengan mudah dan berkesan.



PERSEDIAAN MENGAJAR

  •       Satu perancangan yang terdiri daripada langkah-langkah pengajaran yang akan dilaksanakan oleh guru dalam bilik darjah.
  •          Ia terdiri daripada butiran am, tajuk pelajaran, objektif, kemahiran serta bahan bantu mengajar.
  •          Pengetahuan sedia adapelajar perlu juga dipertimbangkan sebelum memulakan sesi pengajaran. Selain itu, penerapan ilmu dan nilai murni kepada para pelajar bagi seperti kerjasama, kerajinan, keberanian, dan amanah penting.
  •         Dapat meningkatkan ilmu pengetahuan dan memberikan pengalaman baru kepada pelajar serta dapat membantu akhlak terpuji yang dapat diamalkan oleh mereka dalam kehidupan seharian.



KEPENTINGAN PERSEDIAAN MENGAJAR

  •  Membolehkan guru menentukan obektif pengajaran yang sesuai dengan sukatan pelajaran dan kebolehan pelajar.
  •  Guru juga dapat menentukan pendekatan, strategi, kaedah dan teknik pengajaran yang sesuai dengan objektif pengajaran.
  •   Dapat membantu guru memilih bahan dan sumber serta aktiviti yang sesuai.
  • Guru juga dapat memastikan semua isi pelajaran dapat disampaikan kepada murid dengan baik.
  • Adanya persediaan mengajar, guru akan memikirkan dengan terang matlamat atau objektkif, pemilihan isi penting, dan susun secara mengajar, perancangan aktiviti dan persediaan penilaian.
  •  Persediaan mengajar dapat memastikan guru agar tidak menyeleweng dalam pengajaran
   

SUKATAN PEMBELAJARAN TAUHID DARJAH LIMA

SUKATAN PEMBELAJARAN TAUHID DARJAH LIMA

BIL
TAJUK
MASA
(MINIT)
1
ASASU ADDIN (AGAMA)
1.1   Rukun islam
1.2   Rukun iman
1.3   Ihsan

30

2
AQO’IDUL IMAN
2.1  Pengertian aqo’idul iman
2.2  Perkara yang terkandung didalam aqo’idul iman
30



3
BAHAGIAN HUKUM
3.1  Pengertian hokum
3.2  Bahagian hukum
30
4
MAKRIFATULLAH
4.1  Pengertian makrifatullah
4.2  Perkara-perkara yang dikehendaki mengenal Allah
30
5
TAQLID
5.1  Pengertian Taqlid
5.2  Bahagian Taqlid
5.3  Hukum Taqlid
30
6
SIFAT-SIFAT YANG WAJIB BAGI ALLAH
6.1  Dalil Aqli dan Naqli
       Sifat- sifat yang wajib bagi Allah
30
7
SIFAT-SIFAT YANG MUSTAHIL BAGI ALLAH
7.1  Pengertian
30
8
SIFAT-SIFAT YANG HARUS PADA ALLAH
8.1 Dalil Aqli sifat yang harus pada Allah
8.2  Dalil Naqli sifat yang harus pada Allah 
30
9
BAHAGIN SIFAT-SIFAT YANG WAJIB BAGI ALLAH
9.1  Sifat Nafsiah
9.2  Sifat Salbiah
30
10
BAHAGIAN SIFAT-SIFAT YANG WAJIB BAGI ALLAH
10.1 Sifat Ma’ani
10.2 Sifat Ma’nawiyah
30


RANCANGAN PEMBELAJARAN TAHUNAN


RANCANGAN PEMBELAJARAN TAHUNAN


Rancangan yang dibina berdsarkan huraian sukatan pelajaran, sepanjang tahun, mengikut kesesuaian kelas dan tahap pencapaian murid disusun mengikut takwim sekolah.



BIL
TAJUK
KEMAHIRAN
PENERAPAN NILAI MURNI

1
ASASU ADDIN (AGAMA)
1.1   Rukun islam
1.2   Rukun iman
1.3   Ihsan


Mendengar
Menghafal
Menulis


Khusyuk
Taat
patuh

2
AQO’IDUL IMAN
2.1  Pengertian aqo’idul iman
2.2  Perkara yang terkandung didalam aqo’idul iman


Membaca
Mendengar
memahami

Patuh
Berdisiplin
Taat

3
BAHAGIAN HUKUM
3.1  Pengertian hukum
3.2  Bahagian hukum

Mendengar
Membaca
Menaakul


Khusyuk
Patuh


4
MAKRIFATULLAH
4.1  Pengertian makrifatullah
4.2  Perkara-perkara yang dikehendaki mengenal Allah

Mendengar
Menulis
menghafal

Khusyuk
Beriman
Taat


5
TAQLID
5.1  Pengertian Taqlid
5.2  Bahagian Taqlid
5.3  Hukum Taqlid

Mendengar
Menulis
Berkomunikasi


Patuh
Berdisiplin
Taat

6
SIFAT-SIFAT YANG WAJIB BAGI ALLAH
6.1  Dalil Aqli dan Naqli
       Sifat- sifat yang wajib bagi Allah

Membaca
Menulis
Mendengar
Menaakul


Berdisiplin
Patuh
Khusyuk

7
SIFAT-SIFAT YANG MUSTAHIL BAGI ALLAH
7.1  Pengertian

Membaca
Menghafal
Menulis


Khusyuk
Patuh
Berdisiplin

8
SIFAT-SIFAT YANG HARUS PADA ALLAH
8.1  Dalil Aqli sifat yang harus pada Allah
8.2  Dalil Naqli sifat yang harus pada Allah

Membaca
Mendengar
Menulis
Menaakul


Taat
Berdisiplin
Patuh

9
BAHAGIN SIFAT-SIFAT YANG WAJIB BAGI ALLAH
9.1  Sifat Nafsiah
9.2  Sifat Salbiah

Membaca
Menulis
Mendengar


Sabar
Taat
Berdisiplin

10
BAHAGIAN SIFAT-SIFAT YANG WAJIB BAGI ALLAH
10.1 Sifat Ma’ani
10.2 Sifat Ma’nawiyah

Membaca
Mendengar
Menulis

Berdisiplin
Patuh
Taat