Jumaat, 10 Ogos 2018

RPH

   RPH 1    
         
   RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    NAMA                                       : NOR IZZAH IZZATI BINTI MOKHTAR
    MATAPELAJARAN                 : TAUHID
    KELAS                                      : 5 MATURIDIE
    TARIKH                                    :  JULAI 2018
    MASA                                        : 2.3O - 3.30 PTG
    BILANGAN MURID                : 30 ORANG
    TAJUK                                       : RUKUN IMAN DAN RUKUN ISLAM
    KEMAHIRAN                           : MENDENGAR, MENGHAFAL, MENULIS
    KAEDAH                                   : SYARAHAN DAN BERSOALJAWAB

      PENGETAHUAN SEDIA ADA
:      : Murid telah mengenal pasti Pencipta

HASIL PEMBELAJARAN
           i)                    Murid dapat menghafal Rukun Islam dan Rukun Iman
          ii)                    Murid dapat memahami dan meyakini asas – asas keimanan sebagai 
                         pegangan aqidah
          iii)                  Murid dapat mengetahui tentang Kepercayaan dalam Rukun Iman

      KEMAHIRAN BERFIKIR :
     i)                    Merumus, bersoal jawab

      PENERAPAN NILAI :
    i)                    Patuh
    ii)                  Khusyuk, Taat

     BAHAN BANTU MENGAJAR :
    i)                    Kad imbasan, kad gambar, lembaran kerja, Skrin Pemancar Cahaya (LCD)




        LANGKAH/
      MASA
           ISI PELAJARAN
       AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
            CATATAN/
         ALAT
            Pendahuluan                
            ( 2 minit )
           Bacaan doa belajar :

بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم افتح علينا حكمتك     وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين

     1)   Guru meminta           murid-murid   membacakan doa   belajar dengan betul   dan lancar.

     2)   Murid-murid       membaca doa belajar   dengan bimbingan   guru.
           Nilai : 

           Khusyuk, Patuh, Berdisiplin
           Set Induksi      
   ( 3 minit )
           Video lagu
     1)   Guru menunjukkan video lagu
     2)   Guru bertanyakan perkaitan dengan video lagu yang ditayangkan
     3)   Murid menyanyikan lagu Rukun Iman dan Rukun Islam
     4)   Guru bersoaljawab bersama murid tentang video yang ditayangkan.
            Bahan Bantu Mengajar : LCD lembaran kerja

Strategi : Berpusatkan bahan

            Nilai : Khusyuk, Berdisiplin, Taat
     Langkah 1
    ( 8 minit )
 1)      Pengertian tentang rukun iman dan islam
 2)      Meneladani tentang rukun-rukun iman dan islam.
 1)      Guru menceritakan kepada murid tentang rukun iman dan rukun islam
 2)      Guru meminta murid membincangkan tentang rukun iman dan islam
            Nilai : khusyuk, taat

            Strategi: berpusatkan guru dan murid
     Langkah 2
   ( 8 minit )
 1)      Rukun iman:
·         Percaya kepada Allah
·         Percaya kepada malaikat
·         Percaya kepada kitab-kitab
·         Percaya kepada rasul
·         Percaya hari qiamat
·         Percaya qada’ dan qadar
 2)      Rukun islam:
·         Mengucap dua kalimah syahadah
·         Solat lima waktu
·         Berpuasa di bulan ramadhan
·         Menunaikan zakat
·         Menunaikan haji
1)      guru meminta murid menghafal rukun-rukun iman dan rukun islam
2)      guru menyuruh murid menyatakan satu-satu tentang rukun islam dan iman
            Strategi : Berpusatkan guru dan berpusatkan murid

Nilai : Berdisiplin, Taat
    Langkah 3
   ( 7 minit )
            Akiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran:
              -Rukun Iman
              -Rukun Islam
 1)     Guru membuat    aktiviti soal jawab kepada murid-murid
 2)      Guru membuat soal jawab dengan memanggil seorang murid datang kedepan dan menyebutkannya
            Bahan Bantu Mengajar : Lembaran kerja, Kad gambar

Strategi : Berpusatkan murid

            Nilai : patuh, taat, berdisiplin
 Penutup
   (2 minit )
            Rumusan isi pelajaran
1)      Guru membuat rumusan dalam pelajaran yang dipelajari

          Catatan Refleksi : syukur alhamdulillah. Saya dapat menjalankan  pembelajaran hari ini  dengan rasa yang sangat menggembirakan keana saya mendapati murid semua memberikan kerjasama yang baik dan menunjukkan riaksi yang begitu minat dengan apa yang dipelajari pada hari ini dan membantu mereka dapat menghafal tentang lima rukun islam dan enam rukun iman.






RPH 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
NAMA                                          : NOR IZZAH IZZATI BINTI MOKHTAR
MATAPELAJARAN                    : TAUHID
KELAS                                         : 5 MATURIDIE
TARIKH                                       :  JULAI 2018
MASA                                          : 2.3O - 3.30 PTG
BILANGAN MURID                  : 30 ORANG
TAJUK                                         : AQO’IDUL IMAN
KEMAHIRAN                             : MEMBACA, MENDENGAR, MEMAHAMI
KAEDAH                                    : SYARAHAN DAN BERSOALJAWAB

PENGETAHUAN SEDIA ADA
: Murid mengetahui tentang kepercayaan iman didalam diri masing-masing.

HASIL PEMBELAJARAN: 
                 i)            Murid dapat menerangkan tentang aqoi'idul iman
                ii)            Murid dapat membincangkan pengertian aqoi'idul iman
               iii)            Murid dapat memahami tentang pelajaran yang diajari


KEMAHIRAN BERFIKIR :
i)                    Merumus, bersoal jawab

PENERAPAN NILAI :
i)                    Patuh
ii)                  Khusyuk, Taat

BAHAN BANTU MENGAJAR :
i)                    PAPAN PUTIH,  BUKU TEKS, NOTA RINGKAS




         LANGKAH/
       MASA
ISI PELAJARAN
       AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
           CATATAN/
         ALAT
             Pendahuluan
             ( 2 minit )
           Bacaan doa belajar :

بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم افتح علينا حكمتك      وانشر  علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين

     1)   Guru meminta  murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar.

     2)   Murid-murid membaca doa belajar dengan bimbingan guru.
           Nilai : Khusyuk, Patuh, Berdisiplin
       Set Induksi
     ( 3 minit )
           Video lagu
      1)   Guru menunjukkan video lagu
      2)   Guru bertanyakan perkaitan dengan video lagu yang ditayangkan
            3)  Guru bersoaljawab bersama murid tentang video yang ditayangkan.
            Bahan Bantu Mengajar : LCD lembaran kerja

Strategi : Berpusatkan bahan

            Nilai : Khusyuk, Berdisiplin, Taat
        Langkah 1
      ( 8 minit )
1)      Pengertian tentang Aqo’idul Iman

           :perlu memahami  sifat dua puluh yang terkandung didalamnyansifat nafsiah, salbiah, ma’ani dan ma’nawiyah
1)      Guru menerangkan tentang pengertian aqo’idul iman.
2)      Murid menyalin nota yang diberikan oleh guru.
           Nilai : khusyuk, taat

           Strategi: berpusatkan guru dan murid
           Langkah 2    
      ( 8 minit )
            Mempelajari 2 bahagian didalam Aqo’idul Iman:
i)                    Sifat Istighna'
ii)                  Sifat Iftiqar      
      1)      Guru menerang kan  sifat-sifat yang terdapat dalam aqo’idul iman
      2)      Guru menyuruh murid menyalin apa yang ditulis oleh guru di  papan hitam.
           Bahan bantu mengajar:
            buku teks, buku latihan, lembaran kerja
            Strategi : Berpusatkan guru dan berpusatkan murid

Nilai : Berdisiplin, Taat
       Langkah 3
      ( 7 minit )
           Akiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran:

 1)   Guru membuat aktiviti soal jawab kepada murid-murid
 2)   Guru membuat soal jawab dengan memanggil seorang murid datang kedepan dan menyebutkannya
           Bahan Bantu Mengajar : Lembaran kerja, Kad gambar

Strategi : Berpusatkan murid

           Nilai : patuh, taat, berdisiplin
    Penutup
      ( 2 minit )
           Rumusan isi pelajaran
1)      Guru membuat rumusan dalam pelajaran yang telah dipelajari

        Catatan Refleksi : syukur alhamdulillah. Saya dapat menjalankan  pembelajaran hari ini dengan rasa yang sangat menggembirakan kerana saya mendapati murid semua memberikan kerjasama yang baik dan menunjukkan riaksi yang begitu minat dengan apa yang dipelajari pada hari ini dan membantu mereka dapat mengenal tentang aqo’idul iman.





 RPH 3

 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

 NAMA                                         : NOR IZZAH IZZATI BINTI MOKHTAR
 MATAPELAJARAN                    : TAUHID
 KELAS                                         : 5 MATURIDIE
 TARIKH                                       :  JULAI 2018
 MASA                                          : 2.3O - 3.30 PTG
 BILANGAN MURID                  : 30 ORANG
 TAJUK                                         : BAHAGIAN HUKUM
 KEMAHIRAN                             : MEMBACA, MENDENGAR, MEMAHAMI
 KAEDAH                                     : SYARAHAN

 PENGETAHUAN SEDIA ADA
 : Murid dapat mengetahui tentang hukum – hukum seperti wajib, 
   makruh dan sunat.

HASIL PEMBELAJARAN
: Murid dapat mempelajari pengertian hukum dan bahagiannya
: Murid dapat membezakan diantara hukum-hukum akal, syarak dan adat.

KEMAHIRAN BERFIKIR :
i)                    Merumus, bersoal jawab

PENERAPAN NILAI :
i)                    Patuh
ii)                  Khusyuk, Taat

BAHAN BANTU MENGAJAR :

i)                    PAPAN PUTIH,  BUKU TEKS, NOTA RINGKAS





           LANGKAH/
        MASA
ISI PELAJARAN
          AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
           CATATAN/
       ALAT
            Pendahuluan
            ( 2 minit )
            Bacaan doa belajar :

بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم افتح علينا  حكمتك            وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم   الراحمين

     1)   Guru meminta murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar.

       2)   Murid-murid membaca doa belajar dengan bimbingan guru.
            Nilai :
            Khusyuk, Patuh, Berdisiplin
     Set Induksi
    ( 3 minit )
1)      Menceritakan tentang apakah hukum-hukum yang dapat diketahui 
      1)   Guru menunjukkan reaksi muka apa yang ingin dipelajari
      2)   Guru bertanyakan perkaitan hukum dengan murid
            3)  Guru bersoaljawab bersama murid tentang soalan yang diajukan.
            Bahan Bantu Mengajar : lembaran kerja
             Buku teks

Strategi : Berpusatkan bahan

            Nilai : 
            Khusyuk, Berdisiplin, Taat
    Langkah 1
   ( 8 minit )
1)      Pengertian tentang hukum

            Hukum ialah menetapkan sesuatu perkara kepada sesuatu perkara yang lain atau meanfikan sesuatu perkara kepada sesuatu perkara yang lain
1)      Guru menerangkan tentang pengertian hukum.
2)      Murid mendengar apa yang dikatakan oleh guru.
            Nilai :
            khusyuk, taat

            Strategi: berpusatkan guru dan murid
   Langkah 2
  ( 8 minit )
     1)      Bahagian hukum                                              
i)  Hukum akal
ii) Hukum syarak
iii)Hukum adat
        1) Guru menerangkan       bahagian- bahagian   hukum.
     2)    Guru menyuruh murid menyalin apa yang ditulis oleh guru di papan hitam
           Bahan bantu mengajar:
            buku teks, buku latihan, lembaran kerja
            Strategi : Berpusatkan guru dan berpusatkan murid

Nilai : Berdisiplin, Taat
    Langkah 3
   ( 7 minit )
1)      Akiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran:

1)    Guru membuat aktiviti soal jawab kepada murid-murid

2)    Guru membuat soal jawab dengan memanggil seorang murid datang kedepan dan menyebutkannya
            Bahan Bantu Mengajar : Lembaran kerja, Kad gambar

Strategi : Berpusatkan murid

            Nilai : patuh, taat, berdisiplin
Penutup
   ( 2 minit )
            Rumusan isi pelajaran
            Guru membuat rumusan dalam pelajaran yang telah dipelajari

        Catatan Refleksi : syukur alhamdulillah. Saya dapat menjalankan  pembelajaran hari ini dengan rasa yang sangat menggembirakan kerana saya mendapati murid semua memberikan kerjasama yang baik dan menunjukkan riaksi yang begitu minat dengan apa yang dipelajari pada hari ini walaupun sukar sedikit untuk difahami. Tetapi dapat membantu mereka dapat mengenal tentang hukum yang terkandung.




 RPH 4

 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

 NAMA                                          : NOR IZZAH IZZATI BINTI MOKHTAR
 MATAPELAJARAN                    : TAUHID
 KELAS                                         : 5 MATURIDIE
 TARIKH                                       :  JULAI 2018
 MASA                                          : 2.3O - 3.30 PTG
 BILANGAN MURID                  : 30 ORANG
 TAJUK                                         : MAKRIFATULLAH
 KEMAHIRAN                             : MEMBACA, MENDENGAR, MEMAHAMI
 KAEDAH                                    : BERCERITA


PENGETAHUAN SEDIA ADA
          : Murid dapat mengenal Allah sejak dari kecil.

HASIL PEMBELAJARAN:
           : Murid dapat mengenal Allah itu adalah tuhan yang menjadikan sekalian alam.
           : Murid dapat mengenalpasti perkara-perkara yang terkandung didalam makrifatullah.
           : Murid dapat mengambil iktibar dan sentiasa mengamalkan apa yang dipelajari

KEMAHIRAN BERFIKIR :
          i)     Merumus, bersoal jawab

PENERAPAN NILAI: 
          i)         Patuh
         ii)       Khusyuk, Taat

BAHAN BANTU MENGAJAR :
          i)      LCD, Lembaran Kerja, Kad Imbasan




          LANGKAH/
     MASA
ISI PELAJARAN
          AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
           CATATAN/
        ALAT
            Pendahuluan
            ( 2 minit )
           Bacaan doa belajar :

بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم افتح علينا حكمتك            وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين

     1)   Guru meminta murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar.

     2)   Murid-murid membaca doa belajar dengan bimbingan guru.
            Nilai : 
            Khusyuk, Patuh, Berdisiplin
      Set Induksi
   ( 3 minit )
            Video lagu
      1)   Guru menunjukkan video lagu
      2)   Guru bertanyakan perkaitan dengan video lagu yang ditayangkan
            3)  Guru bersoaljawab bersama murid tentang video yang ditayangkan.
             Bahan Bantu Mengajar : LCD lembaran kerja

Strategi : Berpusatkan bahan

            Nilai : Khusyuk, Berdisiplin, Taat
     Langkah 1
    ( 8 minit )
1)      Pengertian tentang makrifatullah

1)      Guru menerangkan tentang pengertian makrifatullah
2)      Murid menyalin nota yang diberikan oleh guru.
            Nilai : khusyuk, taat

            Strategi: berpusatkan guru dan murid
     Langkah 2
    ( 8 minit )
            Meneladani kisah nabi Ibrahim mencari tuhan
1)      Guru menceritakan kisah nabi Ibrahim mencari tuhan
2)      Guru menceritakan pengajaran yang terkandung didalam kisah nabi Ibrahim
            Bahan bantu mengajar:
             buku teks, buku latihan, lembaran kerja
            Strategi : Berpusatkan guru dan berpusatkan murid

Nilai : Berdisiplin, Taat
      Langkah 3
      ( 7 minit )
            Akiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran:

 1)    Guru membuat aktiviti tanya kembali kepada murid-murid
 2)     Guru membuat soal jawab dengan menjalan kan kotak beracun sambil diiringi dengan muzik.
            Bahan Bantu Mengajar : Lembaran kerja, Kad gambar

Strategi : Berpusatkan murid

            Nilai : patuh, taat, berdisiplin
  Penutup
    ( 2 minit )
            Rumusan isi pelajaran
1)      Guru membuat rumusan dalam pelajaran yang telah dipelajari

         Catatan Refleksi : syukur alhamdulillah. Pada hari ini, saya dapat menjalankan pembelajaran dengan rasa yang sangat menggembirakan keana saya mendapati murid semua memberikan kerjasama yang baik dan menunjukkan riaksi yang begitu minat dengan apa yang dipelajari pada hari ini dan membantu mereka dapat mengenal tentang makrifatullah.




RPH 5     
    
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

NAMA                                         : NOR IZZAH IZZATI BINTI MOKHTAR
MATAPELAJARAN                    : TAUHID
KELAS                                         : 5 MATURIDIE
TARIKH                                       :  JULAI 2018
MASA                                          : 2.3O - 3.30 PTG
BILANGAN MURID                  : 30 ORANG
TAJUK                                         : TAQLID
KEMAHIRAN                             : MEMBACA, MENDENGAR, MEMAHAMI
KAEDAH                                    : SYARAHAN

PENGETAHUAN SEDIA ADA
           :  Murid dapat mengetahui akidah yang kita pegang ialah ahli sunnah wal jamaah.

HASIL PEMBELAJARAN:
: Murid dapat mengenal hukum berkaitan taqlid.
: Murid dapat mendengar tentang pengertian dan pembahagian taqlid.
: Murid dapat mengambil iktibar dan sentiasa mengamalkan apa yang dipelajari.

KEMAHIRAN BERFIKIR :
i)                    Merumus, bersoal jawab

PENERAPAN NILAI :
i)                    Berdisiplin
ii)                  Khusyuk, Taat

BAHAN BANTU MENGAJAR :
                 i)             LCD, Lembaran Kerja, Bukun Teks



          LANGKAH/
MASA
          ISI PELAJARAN
          AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
          CATATAN/
      ALAT
             Pendahuluan
             ( 2 minit )
            Bacaan doa belajar :

بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم افتح علينا حكمتك    وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين

     1)   Guru meminta murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar.

     2)   Murid-murid membaca doa belajar dengan bimbingan guru.
            Nilai : Khusyuk, Patuh, Berdisiplin
     Set Induksi
   ( 3 minit )
           Video lagu
      1)   Guru menunjukkan video lagu
      2)   Guru bertanyakan perkaitan dengan video lagu yang ditayangkan
             3)  Guru bersoaljawab bersama murid tentang video yang ditayangkan.
            Bahan Bantu Mengajar : LCD lembaran kerja

Strategi : Berpusatkan bahan

            Nilai : Khusyuk, Berdisiplin, Taat
    Langkah 1
   ( 8 minit )
1)      Pengertian tentang makrifatullah

1)      Guru menerangkan tentang pengertian makrifatullah
2)      Murid menyalin nota yang diberikan oleh guru.
            Nilai : khusyuk, taat

            Strategi: berpusatkan guru dan murid
     Langkah  2
   ( 8 minit )
            1) Meneladani kisah           nabi  Ibrahim mencari tuhan
1)      Guru menceritakan kisah nabi Ibrahim mencari tuhan
2)      Guru menceritakan pengajaran yang terkandung didalam kisah nabi Ibrahim
            Bahan bantu mengajar:
            buku teks, buku latihan, lembaran kerja
            Strategi : Berpusatkan guru dan berpusatkan murid

Nilai : Berdisiplin, Taat
    Langkah 3
   ( 7 minit )
            Akiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran:

 1)   Guru membuat aktiviti tanya kembali kepada murid-murid
 2)     Guru membuat soal jawab dengan menjalan kan kotak beracun sambil diiringi dengan muzik.
            Bahan Bantu Mengajar : Lembaran kerja, Kad gambar

Strategi : Berpusatkan murid

            Nilai : patuh, taat, berdisiplin
Penutup
   ( 2 minit )
             Rumusan isi pelajaran
1)      Guru membuat rumusan dalam pelajaran yang telah dipelajari

       Catatan Refleksi : syukur alhamdulillah. Pada hari ini, saya dapat menjalankan  pembelajaran dengan rasa yang sangat menggembirakan keana saya mendapati murid semua memberikan kerjasama yang baik dan menunjukkan riaksi yang begitu minat dengan apa yang dipelajari pada hari ini dan membantu mereka dapat mengenal tentang makrifatullah.




RPH 6      
   
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

NAMA                                          : NOR IZZAH IZZATI BINTI MOKHTAR
MATAPELAJARAN                    : TAUHID
KELAS                                         : 5 MATURIDIE
TARIKH                                       :  JULAI 2018
MASA                                          : 2.3O - 3.30 PTG
BILANGAN MURID                  : 30 ORANG
TAJUK                                         : SIFAT-SIFAT YANG WAJIB BAGI ALLAH
KEMAHIRAN                             : MEMBACA, MENDENGAR, MEMAHAMI
KAEDAH                                    : SYARAHAN

PENGETAHUAN SEDIA ADA
            : Murid dapat mengetahui bahawa wajib bagi Allah bersifat dengan sifat kesempurnaan.

HASIL PEMBELAJARAN:
: Murid dapat mempelajari sifat-sifat wajib bagi Allah.
: Murid dapat menghayati sifat wajib bagi Allah
: Murid dapat mengambil iktibar dan sentiasa mengamalkan apa yang dipelajari.

KEMAHIRAN BERFIKIR :
i)                    Merumus, bersoal jawab

PENERAPAN NILAI :
i)                    Berdisiplin
ii)                  Khusyuk, Taat

BAHAN BANTU MENGAJAR :

LCD, Lembaran Kerja, Bukun Teks



           LANGKAH/
       MASA
        ISI PELAJARAN
          AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
           CATATAN/
           ALAT
              Pendahuluan
             ( 2 minit )
             Bacaan doa belajar :

بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم افتح علينا حكمتك        وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين

     1)   Guru meminta murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar.

     2)   Murid-murid membaca doa belajar dengan bimbingan guru.
            Nilai : Khusyuk, Patuh, Berdisiplin
        Set Induksi
     ( 3 minit )
            Video lagu
      1)   Guru menunjukkan video lagu
      2)   Guru bertanyakan perkaitan dengan video lagu yang ditayangkan
            3)  Guru bersoaljawab bersama murid tentang video yang ditayangkan.
            Bahan Bantu Mengajar : 
,           LCD lembaran kerja

Strategi : Berpusatkan bahan

            Nilai : 
            Khusyuk, Berdisiplin, Taat
     Langkah 1
   ( 8 minit )  
1)      Sifat wajib bagi Allah
         -          Wujud
         -          Qidam
         -          Baqa’
         -          Mukholafatuhu              lilhawadithi
         -          Qiamuhu           binafsih
         -          Wahdaniah
         -          Qudrah
         -          Iradah
         -          Ilmu
         -          Hayat
         -          Sama’
         -          Basar
         -          Kalam
         -          Kaunuhu qadiran
         -          Kaunuhu muridan
         -          Kaunuhu ‘aliman
         -          Kaunuhu hayyan
         -          Kaunuhu sami’an
         -          Kaunuhu Basiran
         -          Kaunuhu Mutakalliman

1)      Guru menerangkan tentang pengertian sifat wajib bagi Allah
2)      Murid menghafaz dan menyanyikan bersama-sama dengan guru
            Bahan bantu mengajar: 
            LCD, Kad Imbasan

             Nilai : khusyuk, taat

            Strategi: berpusatkan guru dan murid
     Langkah 2
   ( 8 minit )
            Dalil aqli dan Naqli 20 sifat wajib bagi Allah
1)      Guru menceritakan tentang dalil aqli dan naqli bagi setiap sifat wajib bagi Allah
2)      Guru meminta murid-murid menyebut kembali apa yang telah diajari oleh guru
           Bahan bantu mengajar:
            buku teks, buku latihan, lembaran kerja
           Strategi : Berpusatkan guru dan berpusatkan murid

Nilai : Berdisiplin, Taat
     Langkah 3
   ( 7 minit )
            Akiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran:

1)      Guru membuat aktiviti memanggil dua orang murid lelaki dan dua orang murid perempuan menyanyikan lagu doihadapan.
2)       Guru membuat soal jawab dengan menjalankan mencabut nama yang bertuah didalam bekas rahsia.
            Bahan Bantu Mengajar : Lembaran kerja, Kad gambar

Strategi : Berpusatkan murid

            Nilai : patuh, taat, berdisiplin
Penutup
   ( 2 minit )
            Rumusan isi pelajaran
Guru membuat rumusan dalam pelajaran yang telah dipelajari dan memberi latihan yang telah diedarkan.

        Catatan Refleksi : syukur alhamdulillah. Pada hari ini, saya dapat menjalankan  pembelajaran dengan rasa yang sangat menggembirakan kerana saya mendapati murid semua memberikan kerjasama yang baik dan semangat yang tinggi dalam menyanyikan 20 sifat-sifat wajib bagi Allah.




RPH 7         

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

NAMA                                          : NOR IZZAH IZZATI BINTI MOKHTAR
MATAPELAJARAN                    : TAUHID
KELAS                                         : 5 MATURIDIE
TARIKH                                       :  JULAI 2018
MASA                                           : 2.3O - 3.30 PTG
BILANGAN MURID                  : 30 ORANG
TAJUK                                          : SIFAT-SIFAT YANG MUSTAHIL BAGI ALLAH
KEMAHIRAN                              : MEMBACA, MENDENGAR, MEMAHAMI
KAEDAH                                      : SYARAHAN

PENGETAHUAN SEDIA ADA
          : Murid dapat mengetahui bahawa mustahil bagi Allah tidak berlaku dan bersifat dengan sifat kesempurnaan.

HASIL PEMBELAJARAN:
: Murid dapat mempelajari sifat-sifat mustahil bagi Allah.
: Murid dapat menghayati sifat mustahil bagi Allah
: Murid dapat mengambil iktibar dan sentiasa mengamalkan apa yang dipelajari.

KEMAHIRAN BERFIKIR :
i)                    Merumus, bersoal jawab

PENERAPAN NILAI :
i)                    Berdisiplin
ii)                  Khusyuk, Taat

BAHAN BANTU MENGAJAR :

LCD, Lembaran Kerja, Bukun Teks




           LANGKAH/
        MASA
         ISI PELAJARAN
          AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN/
ALAT
            Pendahuluan
            ( 2 minit )
            Bacaan doa belajar :

بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم افتح علينا حكمتك    وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين

     1)   Guru meminta murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar.

     2)   Murid-murid membaca doa belajar dengan bimbingan guru.
            Nilai : Khusyuk, Patuh, Berdisiplin
    Set Induksi
   ( 3 minit )
          Video lagu
      1)   Guru menunjukkan video lagu
      2)   Guru bertanyakan perkaitan dengan video lagu yang ditayangkan
            3)  Guru bersoaljawab bersama murid tentang video yang ditayangkan.
            Bahan Bantu Mengajar : LCD lembaran kerja

Strategi : Berpusatkan bahan

             Nilai : Khusyuk, Berdisiplin, Taat
   Langkah 1
  ( 8 minit )
1)      Pengertian Sifat mustahil bagi Allah

1)      Guru menerangkan tentang pengertian sifat mustahil bagi Allah
2)      Murid menyalin nota yang dituliskan oleh guru di papan putih
            Bahan bantu mengajar: buku teks, buku tulis

            Nilai : 
            khusyuk, disiplin

             Strategi: berpusatkan guru dan murid
    Langkah 2
  ( 8 minit )
             Sifat-sifat mustahil bagi Allah
        -          Adam
        -          Hudus
        -            Fana’
        -          Mumasalatuhu lilhawadith
        -          Ikhtiaju ilal ghair
        -          Al’ta’addud
        -          Al-ajzu
        -          Karahah
        -          Jahal
        -          Maut
        -          Somam
        -          Al umyun
        -          Al bukmun
        -          Kanuhu ajizan
        -          Kaunuhu karihan
        -          Kaunuhu jahilan
        -            Kaunuhu
                 mayyitan
        -          Kaunuhu asomma
        -          Kaunuhu abkam
1)      Guru menerangkan maksud setiap sifat mustahil bagui Allah
2)      Guru meminta murid-murid menyebut kembali apa yang telah diajari oleh guru
            Bahan bantu mengajar:
            Kad imbasan, LCD
            Strategi : Berpusatkan guru dan berpusatkan murid

Nilai : Berdisiplin, Taat
   Langkah 3
   ( 7 minit )
             Akiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran:

1)      Guru membuat aktiviti memanggil dan memilih siapa yang ingin menjawab.

2)       Guru membuat soal jawab dan mengisikan tempat kosong dihadapan.

            e.g:  tuliskan 6 sifat mustahil bagi Allah

            tuliskan erti kata lawan bagi sifat mustahil.

           e.g:
           -fana’ lawannya ____________.
          -ajzu lawannya __________.
            Bahan Bantu Mengajar : Lembaran kerja, Kad gambar

Strategi : Berpusatkan murid

             Nilai : patuh, taat, berdisiplin
Penutup
  ( 2 minit )
            Rumusan isi pelajaran
1)      Guru membuat rumusan dalam pelajaran yang telah dipelajari dan memberi latihan yang telah diedarkan.

        Catatan Refleksi : syukur alhamdulillah. Pada hari ini, saya dapat menjalankan  pembelajaran dengan rasa yang sangat menggembirakan kerana saya mendapati murid semua memberikan kerjasama yang baik dan semangat yang tinggi dalam mempelajari 20 sifat mustahil bagi Allah.





RPH 8         

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

NAMA                                          : NOR IZZAH IZZATI BINTI MOKHTAR
MATAPELAJARAN                    : TAUHID
KELAS                                         : 5 MATURIDIE
TARIKH                                       :  JULAI 2018
MASA                                           : 2.3O - 3.30 PTG
BILANGAN MURID                  : 30 ORANG
TAJUK                                         : SIFAT-SIFAT YANG HARUS BAGI ALLAH
KEMAHIRAN                             : MEMBACA, MENDENGAR, MEMAHAMI
KAEDAH                                     : SYARAHAN

PENGETAHUAN SEDIA ADA
            : Murid dapat mengetahui bahawa harus bagi Allah dan Allah maha berkuasa tiap sesuatu

HASIL PEMBELAJARAN:
: Murid dapat mempelajari sifat-sifat harus bagi Allah.
: Murid dapat menghayati sifat harus bagi Allah
: Murid dapat mengambil iktibar dan sentiasa mengamalkan apa yang dipelajari.

KEMAHIRAN BERFIKIR :
i)                    Merumus, bersoal jawab

PENERAPAN NILAI :
i)                    Berdisiplin
ii)                  Khusyuk, Taat

BAHAN BANTU MENGAJAR :
LCD, Lembaran Kerja, Bukun Teks





          LANGKAH/
     MASA
ISI PELAJARAN
          AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
         CATATAN/
        ALAT
            Pendahuluan
             ( 2 minit )
            Bacaan doa belajar :

بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم افتح علينا   حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين

     1)   Guru meminta murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar.

     2)   Murid-murid membaca doa belajar dengan bimbingan guru.
            Nilai : Khusyuk, Patuh, Berdisiplin
    Set Induksi
   ( 3 minit )
           Video lagu
      1)   Guru menunjukkan video kisah
      2)   Guru bertanyakan perkaitan dengan video lagu yang ditayangkan
           3)  Guru bersoaljawab bersama murid tentang video yang ditayangkan.
            Bahan Bantu Mengajar : LCD lembaran kerja

Strategi : Berpusatkan bahan

            Nilai : Khusyuk, Berdisiplin, Taat
    Langkah 1
  ( 8 minit )
1)      Dalil aqli bersifat yang harus pada Allah.

       -          sifat yang harus  ada pada Allah hanya satu iaitu memperbuat segala kejadian atau tidak memperbuat sesuatu kejadian
1)      Guru menerangkan tentang sifat harus bagi Allah.
2)      Murid menulis nota didalam buku tulis tentang sifat harus bagi Allah.
            Nilai : khusyuk, taat

           Bahan bantu mengajar:
            Buku tulis
            Lembaran kerja
            Papan hitam

            Strategi: berpusatkan guru dan murid
Langkah 2
( 8 minit )
1)      Dalil naqli sifat yang harus pada Allah.
      -          Allah berhak dan berkuasa menjadikan makhluk samada manusia, atau binatang, samada gemuk atau kurus, kecil atau besar, kaya atau  miskin, mulia ataupun hina
      1)      Guru menerangkan sifat-sifat harus bagi Allah
      2)      Guru menyuruh murid menyalin apa yang ditulis oleh guru di papan hitam
            Bahan bantu mengajar:

            buku teks, buku latihan, lembaran kerja

            Strategi : Berpusatkan guru dan berpusatkan murid

Nilai : Berdisiplin, Taat
     Langkah 3
    ( 7 minit )
            Akiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran:

1)      Guru membuat aktiviti soal jawab kepada murid-murid
2)       Guru membuat soal jawab dengan memanggil seorang murid datang kedepan dan menanyakan mengapakah diciptakan syurga dan neraka?
            Bahan Bantu Mengajar : Lembaran kerja, Kad gambar

Strategi : Berpusatkan murid

            Nilai : patuh, taat, berdisiplin
 Penutup
   ( 2 minit )
           Rumusan isi pelajaran
1)      Guru membuat rumusan dalam pelajaran yang telah dipelajari

         Catatan Refleksi : syukur alhamdulillah. Saya dapat menjalankan  pembelajaran hari ini dengan rasa yang sangat menggembirakan kerana saya mendapati murid semua memberikan kerjasama yang baik dan menunjukkan riaksi yang begitu minat dengan apa yang dipelajari pada hari ini dan membantu mereka dapat mengenal tentang kebesaran Allah.




RPH 9         
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
NAMA                                      : NOR IZZAH IZZATI BINTI MOKHTAR
MATAPELAJARAN                    : TAUHID
KELAS                                      : 5 MATURIDIE
TARIKH                                    :  JULAI 2018
MASA                                      : 2.3O - 3.30 PTG
BILANGAN MURID                  : 30 ORANG
TAJUK                                      : BAHAGIAN SIFAT-SIFAT YANG WAJIB BAGI ALLAH
KEMAHIRAN                            : MEMBACA, MENDENGAR, MEMAHAMI
KAEDAH                                   : SYARAHAN

PENGETAHUAN SEDIA ADA
: Murid dapat mengetahui membezakan bahagian sifats-fat wajib Bagi Allah
HASIL PEMBELAJARAN:
: Murid dapat mempelajari bahagian sifat-sifat wajib bagi Allah.
: Murid dapat meneladani sifat wajib bagi Allah
: Murid dapat mengambil iktibar dan sentiasa mengamalkan apa yang dipelajari.

KEMAHIRAN BERFIKIR :
i)                    Merumus, bersoal jawab

PENERAPAN NILAI :
i)                    Berdisiplin
ii)                  Khusyuk, Taat

BAHAN BANTU MENGAJAR :
LCD, kad imbasan, lembaran kerja




          LANGKAH/
MASA
           ISI PELAJARAN
            AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
           CATATAN/
          ALAT
            Pendahuluan
           ( 2 minit )
            Bacaan doa belajar :

بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم افتح علينا   حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين

     1)   Guru meminta murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar.

     2)   Murid-murid membaca doa belajar dengan bimbingan guru.
            Nilai : Khusyuk, Patuh, Berdisiplin
    Set Induksi
  ( 3 minit )
           Video lagu
      1)   Guru menunjukkan video kisah
      2)   Guru bertanyakan perkaitan dengan video lagu yang ditayangkan
            3)  Guru bersoaljawab bersama murid tentang video yang ditayangkan.
            Bahan Bantu Mengajar : LCD lembaran kerja

Strategi : Berpusatkan bahan

            Nilai : Khusyuk, Berdisiplin, Taat
Langkah 1
( 8 minit )
            Bahagian sifat wajib bagi Allah
       1)      Sifat nafsiah
       –ertinya sifat diri.
        2)      Sifat yang disandarkan kepada zat. Dan Cuma satu sifat iaitu wujud.

1)      Guru menerangkan tentang sifat nafisah yang wajib bagi Allah bagi Allah.
2)      Murid menulis nota didalam buku tulis tentang bahagian sifat wajib bagi Allah.
           Nilai : khusyuk, taat

           Bahan bantu mengajar:
           Buku tulis
           Lembaran kerja
           Papan hitam

Strategi: berpusatkan guru dan murid
     Langkah 2
    ( 8 minit )
            Bahagian sifat wajib bagi Allah
       1)      Sifat Salbiah
         -   Ertinya sifat penolak. Penolak segala sifat kekurangan dan sifat tidak layak bagi Allah.
         -   Terdapat 5 sifat iaitu:
            Qidam, baqo’, mukholafatuhu lilhawadith, qiamuhu bianfisihi, wahdaniah
1)      Guru menerangkan bahagian sifat wajib  bagi Allah
2)      Guru menyuruh murid menyalin apa yang ditulis oleh guru di papan hitam
            Bahan bantu mengajar:
            buku teks, buku latihan, lembaran kerja

            Strategi : Berpusatkan guru dan berpusatkan murid

Nilai : Berdisiplin, Taat
     Langkah 3
   ( 7 minit )
            Akiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran:

1)      Guru membuat aktiviti soal jawab kepada murid-murid
2)       Guru membuat soal jawab dengan memanggil seorang murid datang kedepan dan menanyakan apakah yang terkandung didalam sifat nafsiah dan salbiah.
            Bahan Bantu Mengajar : Lembaran kerja, Kad gambar

Strategi : Berpusatkan murid

            Nilai : patuh, taat, berdisiplin
Penutup
  ( 2 minit )
           Rumusan isi pelajaran
1)      Guru membuat rumusan dalam pelajaran yang telah dipelajari

         Catatan Refleksi : syukur alhamdulillah. Saya dapat menjalankan  pembelajaran hari ini dengan rasa yang sangat menggembirakan kerana saya mendapati murid semua memberikan kerjasama yang baik dan menunjukkan riaksi yang begitu minat dengan apa yang dipelajari.




RPH 10       

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


NAMA                                          : NOR IZZAH IZZATI BINTI MOKHTAR
MATAPELAJARAN                    : TAUHID
KELAS                                         : 5 MATURIDIE
TARIKH                                       :  JULAI 2018
MASA                                           : 2.3O - 3.30 PTG
BILANGAN MURID                  : 30 ORANG
TAJUK                                         : BAHAGIAN SIFAT-SIFAT YANG WAJIB BAGI ALLAH
KEMAHIRAN                             : MEMBACA, MENDENGAR, MENULIS
KAEDAH                                     : SYARAHAN

PENGETAHUAN SEDIA ADA
           : Murid dapat mengetahui membezakan bahagian sifats-fat wajib Bagi Allah

HASIL PEMBELAJARAN:
: Murid dapat mempelajari bahagian sifat-sifat wajib bagi Allah.
: Murid dapat meneladani sifat wajib bagi Allah
: Murid dapat mengambil iktibar dan sentiasa mengamalkan apa yang dipelajari.

KEMAHIRAN BERFIKIR :
i)                    Merumus, bersoal jawab

PENERAPAN NILAI :
i)                    Berdisiplin
ii)                  Khusyuk, Taat

BAHAN BANTU MENGAJAR :
LCD, Buku Teks, Latihan





         LANGKAH/
MASA
     ISI PELAJARAN
             AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
        CATATAN/
ALAT
            Pendahuluan
           ( 2 minit )
           Bacaan doa belajar :

بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم افتح علينا حكمتك            وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين

     1)   Guru meminta murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar.

     2)   Murid-murid membaca doa belajar dengan bimbingan guru.
           Nilai : Khusyuk, Patuh, Berdisiplin
    Set Induksi
( 3 minit )
           Video lagu
      1)   Guru menunjukkan video kisah
      2)   Guru bertanyakan perkaitan dengan video lagu yang ditayangkan
           3)  Guru bersoaljawab bersama murid tentang video yang ditayangkan.
            Bahan Bantu Mengajar : LCD lembaran kerja

Strategi : Berpusatkan bahan

            Nilai : Khusyuk, Berdisiplin, Taat
   Langkah 1
   ( 8 minit ) 
             Bahagian sifat wajib bagi Allah
      1)      Sifat Ma’ani
       –ertinya sifat kedaan yang tetap.
      2)      Sifat pada zat allah dan mempunyai bukti.
3)      Sifat yang ada padanya:
            -qudrat
            -Iradah
            -Ilmun
            -Hayat
            -Sama’
            -Basar
            -Kalam
1)      Guru menerangkan tentang sifat ma’ani yang wajib bagi Allah bagi Allah.
2)      Murid menulis nota didalam buku tulis tentang bahagian sifat wajib bagi Allah.
            Nilai : khusyuk, taat

           Bahan bantu mengajar:
           Buku tulis
           Lembaran kerja
           Papan hitam

            Strategi: berpusatkan guru dan murid
   Langkah 2
   ( 8 minit )
            Bahagian sifat wajib bagi Allah
      1)      Sifat Maknawiah
-          Ertinya sifat yang bergantung kepada sifat ma’ani
      2)      Terdapat 7 sifat iaitu:
       -          Kaunuhu qadiran
       -            Kaunuhu muridan
       -          Kaunuhu aliman
       -          Kaunuhu hayyan
       -          Kaunuhu sami’an
       -          Kaunuhu basiran
       -          Kaunuhu mutakalliman
1)      Guru menerangkan bahagian sifat wajib  bagi Allah
2)      Guru menyuruh murid menyalin apa yang ditulis oleh guru di papan hitam
           Bahan bantu mengajar:
           buku teks, buku latihan, lembaran kerja

           Strategi : Berpusatkan guru dan berpusatkan murid

Nilai : Berdisiplin, Taat
   Langkah 3
  ( 7 minit )
            Akiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran:

1)     Guru membuat aktiviti soal jawab kepada murid-murid
2) Guru membuat soal jawab dengan memanggil seorang  murid datang kedepan dan menanyakan apakah yang terkandung didalam sifat nafsiah dan salbiah.
            Bahan Bantu Mengajar : Lembaran kerja, Kad gambar

          Strategi
           Berpusatkan murid

            Nilai : patuh, taat, berdisiplin
Penutup
( 2 minit )
            Rumusan isi pelajaran
1)      Guru membuat rumusan dalam pelajaran yang telah dipelajari

          Catatan Refleksi : syukur alhamdulillah. Saya dapat menjalankan  pembelajaran hari ini dengan rasa yang sangat menggembirakan kerana saya mendapati murid semua memberikan kerjasama yang baik dan menunjukkan riaksi yang begitu minat dengan apa yang dipelajari.